Tunio

Kształt pochodzący z Kolumbi. Kultura Mulsca pochodzenie datowane na 1000 lat p.n.e.

W muzeum de Oro w Bogocie wystawiana była złota figurka przedstawiająca człowieka w bardzo uproszczonej formie plastycznej z dokładną rzeźbą twarzy z zaakcentowanymi bardzo oczami, nosem i uszami. Charakterystyczne w tej rzeźbie jest to, że na szyi zawieszony jest kształt spełniający najprawdopodobniej rolę amuletu. Przyglądająca się tej monolitycznej całości ma się wrażenie, że rzeźbiarz chciał zaakcentować ten kształt że on jest tu najważniejszy.

Podczas testowania kształtu zauważono ze przy intensywnym ruchu nie czują zmęczenia, przybywa im sił witalnych, z uśmiechem mogą wykonywać wszelkie czynności wymagające zwiększonego i wzmożonego wysiłku fizycznego. Był sprawdzany przez zawodników biegu maratońskiego.

Tunio powinien być noszony na splocie słonecznym przez osoby w czasie wykonywania wysiłku fizycznego np. przez sportowców. Wskazany jest dla ludzi w sile wieku, którym dłuższe chodzenie przysparza poważnych kłopotów. Noszenie enrgetyzatora Tunio spowoduje ze będzie można wykonywać wysiłek fizyczny z uśmiechem.