Najczęściej zadawane pytania o domach kopułowych

1. Czy pozwolą mi postawić kopułę?

Dom Kopuła - szczęsliwa rodzina

To pytanie pojawia się zawsze, kryje się za nim: Czy „urząd” pozwoli mi postawić kopułę? Budynek w formie kopuły podlega pod takie same prawa jak każdy inny budynek. Należy wystąpić do władz gminy z wniosek o wydanie Wypisy u Wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu, lub jeśli nie ma MPZT to należy złożyć wniosek o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy. W jednym z tych dokumentów urząd określa co Państwo mogą postawić na swojej działce. Jeśli na działce chcą Państwo postawić budynek o funkcji zgodnej z przeznaczeniem działki (czyli np. dom siedliskowy na działce rolniczej) to nie powinno być z tym problemu.

2. Od czego zacząć sprawy urzędowe przy budowie kopuły?

Od kontaktu z nami i ustalenia poszczególnych kroków. Jeśli mają Państwo już upatrzoną działkę lub są właścicielami działki to sporządzamy Wniosek o Warunki Zabudowy, który składają Państwo do urzędu. Zapoznajemy się także z Państwa dokumentami oraz wstępnie określamy czy na Państwa działce będzie można postawić taką kopułę jak będą Państwo chcieli.

3. Jak długo trwają wszystkie sprawy urzędowe do otrzymania Decyzji o Pozwoleniu na Budowę?

Dom Kopuła - domCzas realizacji projektu rozkłada się mniej więcej tak: – Uzyskanie Warunków Zabudowy od 1 do 3 miesięcy Czas ten zależy do wydajności pracy urzędu. My sporządzimy Państwu wniosek do urzędu w przeciągu jednego tygodnia. Jeśli Państwa działka podlega pod Miejscowy Plan Zagospodarowywania Przestrzennego to czas oczekiwania na Wypis i Wyrys to ok 1 tydzień. – Koncepcją do 1 do 2 miesięcy W tym czasie razem z Państwem pracujemy nad koncepcją. – Projekt Budowlany ok 2 miesięcy. W tym czasie razem z projektantki instalacji i konstrukcji opracowujemy projekt budowla do pozwolenia na budowę. – Pozwolenie na budowę 2 miesiące Czas w którym projekt „czeka” w urzędzie na wydanie decyzji. Podsumowując czas od momenty rozpoczęcia prac projektowych do otrzymanie pozwolenia na budowę to ok 6 miesięcy.

4. Co jeśli zapłacę za projekt i nie otrzymam pozwolenia na budowę?

Po otrzymaniu Warunków Zabudowy wiemy już czy mogą Państwo postawić na swojej działce postawić kopułę i na jakich zasadach. Jak otrzymają Państwo odpowiednie Warunki z urzędu Gminy, to urząd w Starostwie Powiatowym, który wydaje Pozwolenie na Budowę, nie może nie pozwolić postawić kopuły na Państwa działce. Dlatego nie ma takiej możliwości abyśmy wykonali dla Państwa projekt, który nie otrzyma pozwolenia na budowę.

5. Czy lepiej postawić dużą kopułę czy kilka mniejszych?

Dom Kopuła - Projekt Justynka 2Wszystko zależy od tego jakie są Państwa potrzeby, jak chcą użytkować budynek i czemu ma służyć. Można zaprojektować kilka kopuł, które będzie się dobudowywało w czasie, a można postawić jedną dużą kopułę. Wszystko zależy od tego jakie są Państwa potrzeby. Cenowo oczywiście bardziej płaca się postawić jedną duża kopułę, natomiast czasem lepiej postawić druga kopułę obok dla dzieci, które z jakiś czas się wyprowadzą od rodziców i wtedy będzie można w tej części domu utrzymywać niższą temperaturę dzięki temu będą niższe koszty na ogrzewaniu.

6. Jak długo trwa budowa?

Budowa trwa podobnie jak w „kwadratowym” budynku – jeden sezon. Z tą różnicą, że w pierwszej kolejności przy budowie takiego domu stawia się kopułę. Dzięki temu wszystkie prace wewnętrzne od wykonywania ścian, stropu i wszystkich instalacji wewnętrznych można wykonywać w dowolnym okresie, nawet zimą.

7. Jak ustawić w kopule meble, lub jak powiesić obraz?

Dom Kopuła - wnętrzeMówimy wszystkim że po pierwszym zobaczeniu kopuły na wszystkie pytania odnośnie mebli każdy odpowiada sobie sam. Jedynym niestandardowym meblem w kopule jest blat kuchenny. Wszystkie pozostałe meble są jak najbardziej typowe. Kopuła wewnętrzne ściany ma proste i pionowe, to przy nich stawiamy wysokie szafy i jeśli jest potrzeba wieszamy obrazy. Już w projekcie budowlanym przewidujemy gdzie mają się pojawić jakie elementy wyposażenia wnętrz, aby mogli Państwo zaplanować swoje wnętrze bez konieczności robienia mebli na zamówienie. Oczywiści jeśli będą Państwo chcieli mogą zrobić w kopule meble na zamówienie, ale nie ma takiej potrzeby.

8. Kto mi zbuduje kopułę?

Budowa domu jest prostsza niż budowa domu tradycyjnego. Każda ekipa, która murowała kopułę to potwierdza. My ze swojej strony pomagamy znaleźć odpowiednią ekipę na Państwa terenie. Każdy kto ma pojęcie o murowaniu da sobie radę przy budowie domu. Dodatkowo jeśli jest taka potrzeba to przeprowadzamy szkolenie jak budować kopułę.

9. Czy da się zrobić piętro?

Dom Kopuła - przekrójTak da się zrobić piętro. Natomiast w kopułach piętro jest dużo mniejsze niż parter ze względu na kształt kopuły. Minimalna wielkość kopuły, aby zrobić antresole to 11m średnicy, natomiast aby zrobić pokoje sypialne to 12m średnicy. Oczywiście możemy zrobić różne rozwiązania funkcjonalne i dowolnie rozwiązań kopułę.

10. Co z drzwiami i oknami, czy są jakieś niezwykłe na specjalne zamówienie?

Drzwi i okna są standardowe. Na tyle na ile standardowe są teraz okna. Okna są pionowe tak jak w każdym budynku. Najczęściej robimy okna otwierane z nadkolem nieotwieranym. W wykonawstwie wygląda to tak, że kiedy wybiorą już Państwo dostawce okien to przyjeżdża on do Państwa domu kiedy jest w stanie surowym otwartym i robi pomiary (tak samo się to wykonuje przy każdym innym budynku).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *