Dom Kopuła

Dom Kopuła
to Moja odpowiedź na Twoje poszukiwania idealnego domu.

Dom w kształcie kopuły może budzić kontrowersje. Trudno się z tym nie zgodzić. Jednak kształt kopuły jest jednym z najbardziej naturalnych na świecie, a tym samym najbliższym człowiekowi.

Uniwersalny kształt kopuły jest znany na całym świecie. Przykładem może być eskimoskie igloo, szybkie, ratunkowe schronienia w kopcach śniegu oraz inne formy architektoniczne, wykorzystujące kształt kopuły.

Dlaczego zatem nie sprawdzić bliżej czym jest dom kopuła, jest może być wykonany oraz jak się w nim mieszka?

Kiedy już uda mi się Państwa zainteresować tym tematem, chętnie przedstawię długą listę korzyści, które oferuje dom w kształcie kopuły.

Czy wiesz że…

Dom Kopuła jest 10% tańszy w realizacji i
40-50% tańszy w utrzymaniu tylko ze względu na swoją formę.

Kim jestem i jak powstał projekt Dom Kopuła?

Nazywam się Sebastian Sergiel i jestem architektem. Od kiedy pamiętam chciałem być architektem i projektować domy, dlatego poszedłem na wymarzone studia pełen zapału.

Zacząłem pracę jeszcze przed otrzymaniem dyplomu i projektowałem różne rzeczy, jakie wymagano ode mnie w biurze projektowym. Jednak po pierwszym etapie zachwytu przyszło zderzenie z rzeczywistością. Swojego czasu projektowałem tradycyjne domy (były bardzo ładne i zgrabne, ale niewyszukane).

Po zaprojektowaniu kilkunastu, zauważyłem że inwestorzy nie mieli pieniędzy, aby je zrealizować. Powodem były koszty realizacji, które przekraczały ich najśmielsze oczekiwania.

Dlaczego zacząłem projektować Domy Kopuły?

Jak osoby bez żadnego doświadczenia w budownictwie mogą znać się na cenach realizacji domów?

Jak takie osoby mają oszacować ile będzie kosztowało ich utrzymanie takiego domu?

Często słyszałem gdy już zamknęliśmy projekt i przymierzaliśmy się do realizacji jak mówili: „Jakoś to będzie”.

Ceny materiałów do ogrzewania domu cały czas rosną. Drewno opałowe zdrożało o ponad 50% w przeciągu kilku ostatnich lat, a gaz mamy najdroższy w Europie. Określenie „jakoś to będzie” nie napawało mnie nadzieją, że moje projekty doczekają się realizacji.

Jak wygląda codzienność właściciela domu tradycyjnego?

Tu posprzątać, to wynieść, odkurzyć pokój, wytrzeć kurze, cały czas jest coś do zrobienia.

Stracili całą radość z posiadania swojego domu ponieważ albo w nim nie przebywali, albo musieli w nim coś robić.

Do tego trzeba coraz więcej zarabiać, czyli więcej pracować, aby spłacić kredyt na dom.

Wyglądało to tak jakby dom posiadał ich, a nie oni dom. Stali się niewolnikiem marzenia, które miało dać im szczęście.

Konsekwencją jest brak czasu dla rodziny i dla siebie. Wymarzony dom przestaje dawać radość.

A ponieważ dom najczęściej buduje się raz w życiu to tkwili w nim i godzili się ze swoją rzeczywistością, nie wiedząc że można inaczej.

Po kilku takich przypadkach, stwierdziłem, że nie chcę więcej projektować takich domów.

Chciałbym dać ludziom możliwość, aby ich dom był trwały, tańszy w realizacji i niedrogi w utrzymaniu, a do tego komfortowy i bezpieczny.

Po zrealizowaniu projektu domu tradycyjnego, właściciele większość czasu poświęcali na to, aby ten dom utrzymać.
Mieli do wykonania dziesiątki rzeczy, zamiast spędzać wolny czas z rodziną.

Początek historii Domu Kopuły

Kiedy ja szukałem dla moich klientów pomysłu na tańszy dom, w tym samym czasie mój Tato, Wojciech Sergiel, właśnie myślał o domu dla siebie. Jego założenia były podobne dla moich poszukiwań – dom miał być tanie w budowie i utrzymaniu, a ponadto wygodny dla osób w każdym wieku

Przerobiliśmy różne opcje. Zaczęliśmy od Dworku Polskiego z filarami przy wejściach (tak jak buduje większość Polaków), potem przez domy fraktalne, aż do ziemianki. Chcieliśmy stworzyć coś bardziej oryginalnego, a przy tym prostego w realizacji, jednak nic do nas nie przemawiało

Postanowiliśmy zmienić sposób myślenia, zwrócić się do przyrody i odpowiedź pojawiła się sama. Wpadło nam w ręce czasopismo Mój Dom z 1986r. gdzie był pokazany pierwszy zbudowany w Polsce mieszkalny „dom kopuła”. Była to nasza inspiracja, której tak długo poszukiwaliśmy

Dom Kopuła można wybudować z różnych materiałów

My natomiast możemy zaproponować Dom Kopułę
w technologii murowanej lub drewnianej.

Kopuła Murowana (z cegły)

Kopułę muruje się z cegły pełnej układanej na płask. W zależności od wielkości kopuły, grubość konstrukcyjna ściany wynosi od 12 do 25cm.

Kopułę muruje się bez deskowań, a jedynie przy pomocy sztywnej łaty zamocowanej w środku obrotu. Przypomina to kreślenie koła cyrklem.

Łata kręci się w środku obrotu kopuły, a na jej drugim końcu dokłada się cegłę. Każda ekip która u nas pracowała najpierw mówiła „to niemożliwe, aby to zrobić” a potem byli w szoku jak łatwo to idzie. Usłyszeliśmy nawet opinie, że murowanie kopuły jest najprostszą rzeczą, jaką w życiu wznosili.

Do murowania nie trzeba trzymać ani pionu, ani poziomu. Kopuła została ocieplona wełną mineralną i pokryta tynkiem wodoodpornym.

Kopuła Drewniana

Nowy sposób jak w ciągu kilku dni postawić kopułę bez wiedzy technicznej i ciężkiego sprzętu. Możesz to zrobić razem z dwójką znajomych.

Dom Kopuła drewniana wykonywany jest z gotowych elementów drewnianych, produkowanych z zakładzie stolarskim.

Każdy element składa się płyty OSB lub sklejki oraz kantówek drewnianych. Wymiary elementów przyjmuje się na podstawie obliczeń konstrukcyjnych.

Ciężar jednego elementu umożliwia ręczne jego podnoszenie na budowie, bez użycia ciężkiego sprzętu – dźwigu lub żurawia. Każdy element ma długość maksymalną 250cm. oraz wysokość od 60 do 70cm.

Dom kopuła – najważniejsze fakty, które powinieneś znać

Dom kopuła to nowy – stary sposób na dużą ilość energii życia dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Od zawsze przyroda budowała swoje domy w formie kuli. Dom kopuła jest tego kontynuacją.

Wszystkie stworzenia, małe i duże, wiją swoje gniazda w formie kuli. Jedynie człowiek tego nie robi.

Skoro człowiek też jest częścią natury, może również i on powinien czerpać z siły, jaką daje dom kopuła.

W dawnych kulturach, kiedy człowiek był bliżej natury, budowano domy tylko w formie kopuły.

Kopuła skupia energię i przekazuje ją osobom, które się w niej znajdują. Jest to wyłącznie pozytywna, cenna energia.

Użytkownicy domów kopuł mają więcej siły i energii do codziennego zmagania się z niełatwym życiem.

Teraz, kiedy życie nie jest już tak trudne jak 1000 lat temu, godzimy się na to że mamy mniej energii mieszkając w pudełkowych domach.

Czy trzeba się godzić na stratę tak cennej dla nas energii?

Oczywiście że nie!

Mieszkając w domu kopule, każdego dnia możemy ją czerpać bez ograniczeń.

Mój Tato mieszkał w takim domu.

Był dobrze po 70-tce, a czuł się o 20 lat młodszy i na takiego też wyglądał.

Znane domy kopuły w Polsce

Studio filmowe Alvernia Studios pod Krakowem jest Kopułą

Dawna siedziba największej polskiej rozgłośni radiowej RMF-FM składa się zespołu kilku połączonych ze sobą kopuł. Jest zrealizowana przy autostradzie A4 niedaleko Krakowa.

Pierwszy dom kopuła w Polsce z wczesnych latach 60 XX wieku.

Ma on średnicę 11m. i został wykonany przez studenta architektury, z cegły rozbiórkowej i stoi do chwili obecnej we Wrocławiu przy ulicy Moniuszki.

Jest także wiele innych przykładów realizacji Kopuł w Polsce

Zobacz mapę kopuł w Polsce

Opinie o Domu Kopuła

„Kiedy pierwszy raz usłyszałem o Kopule od razu spodobał mi się pomysł postawienia takiego domu. Musiałem tylko przekonać żonę. Po krótkiej namowie, przyjechaliśmy do domu p. Wojciecha i wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. Żona także się w tym domu zakochała.

Dom w środku jest większy niż się wydaje patrząc na niego z zewnątrz. W pokoju dziennym jest wielkie okno oraz świetlik na samym szczycie kopuły, przez co w środku jest bardzo dużo światła. To ostatecznie przekonało moją żonę. Polecam, aby każdy przed budową domu zobaczył kopułę przynajmniej raz.”

Krzysztof ze Szczecina

„Syn zabrał mnie na wycieczkę, chciał abym zobaczył dom jaki zamierza postawić. Nie spodziewałem się, że zobaczę takie cudo. Wyglądał jak dom z filmu, albo nie z tej planety.

W pierwszej chwili byłem nastawiony sceptycznie, ale odkąd weszliśmy z żoną do środka rozumiemy czemu synowi tak bardzo spodobał się właśnie taki dom. Oczywiście nie będziemy stawiać dokładnie takiego samego domu jak Pan Wojciech, ale na pewno będzie to dom w formie Kopuły.

Dom jest przestronny, ma miękkie wnętrze i rewelacyjnie się w nim czuję. Wiem, że nie jest to dom dla każdego, ale na pewno spodoba się osobom o otwartej głowie. Polecam go zobaczyć zanim podejmiecie decyzję o budowie swojego domu.”

Andrzej z Mielca

„W przeszłości nie słyszałem o czymś takim, jak dom kopuła. Jedyne z czym kojarzyłem tę nazwę to igloo Eskimosów. Kiedy jednak obejrzałem zdjęcia realizacji domu kopuła, mocno mnie on zaintrygował. Postanowiłem to sprawdzić.

Udało mi się umówić na obejrzenie takiego domu od środka. Zaskoczyły mnie przestronne wnętrza i bardzo funkcjonalny układ pomieszczeń. Początkowo dziwnie się czułem we wnętrzach pozbawionych kątów prostych i ostrych krawędzi. Szybko się jednak przyzwyczaiłem do delikatnych obłości.

Po powrocie do swojego mieszkania szybko zaczęło mi brakować tego harmonijnego wnętrza. Dotychczasowe proste ściany zaczęły na mnie działać negatywnie, przyspieszając decyzję o budowie własnego domu kopuła.”

Adam z Wrześni




Ty też chcesz mieć Dom Kopułe?

Już teraz podejmij decyzję i rozpocznij działania zmierzające do budowy domu kopuły:

Chcę wystąpić o Warunki Zabudowy na dom kopułowy.”

Mam już działkę, lub mam wybraną działkę, którą planują kupić i chcę wystąpić o Warunki Zabudowy i sprawdzi, czy na działce można postawić Dom Kopułę.

Koszt pomocy przy sporządzeniu wniosku to 200zł.

„Tak, chce postawić kopułę
i podpisać umowę na projekt domu.”


Proszę o wycenę projektu

Wiem, że jesteś sceptyczny i szukasz jakiegoś haczyka albo drobnych liter. Nic tu nie ma. Jak widzisz piszę dosyć dużymi literami.

Z poważaniem,
mgr inż. arch. Sebastian Sergiel

P.S. Aha, jeśli uważasz, dom kopuła nie jest dla Ciebie to czy stać Cię na postawienie innego domu bez przekonania się przynajmniej jak wygląda dom kopuła?

PP.S. Wiem, że możesz być trochę sceptyczny. Moja propozycja jest bardzo prosta, umów się na spotkanie na temat “dom kopuła, jeśli nie będziesz z niego zadowolony uznasz, że nie warto było się z nami spotkać to nie będziesz nic płacił za nasz czas i wiedzę, którą Ci na nim przekażemy.